Jak długo trwa instalacja paneli?

Standardowo montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego łącznie z jej rozruchem trwa od 1 do 3 dni. Długość pracy bezpośrednio przy montażu instalacji fotowoltaicznej zależy od wielkości instalacji, od rodzaju pokrycia dachowego; a także od warunków pogodowych.

Ile energii wytworzy instalacja fotowoltaiczna?

W zależności od wielkości instalacji fotowoltaicznej, ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne będzie różna. Nie bez znaczenia jest też miejsce umieszczenia instalacji PV. Przyjmuje się, że panel skierowany na południe, mający 1 kWp wyprodukuje w ciągu roku ok. 900-1100 kWh energii elektrycznej.
Produkcja energii jest większa latem przy pełnym słońcu, bez zacienienia paneli. Panele fotowoltaiczne zbudowane z krzemu działają najsprawniej w temperaturze ok. 25C. Im niższa jest temperatura tym mniej fotonów dociera do ogniw. Różnica w pracy paneli fotowoltaicznych jest najbardziej widoczna podczas poszczególnych ciepłych miesięcy. W Polsce przyjmuje się, że miesiącem, w którym produkcja energii będzie największa jest maj. W lipcu, gdy temperatura powietrza może przekroczyć 30C prowadzi do niewielkiego spadku sprawności i mniejszej produkcji energii elektrycznej. Warto też zwrócić uwagę czy panele nie są w cieniu lub nie są czymś przykryte. Tak jak w przypadku jednego uszkodzonego ogniwa tak samo podczas jednego zasłoniętego ogniwa (liściem, śniegiem) efekty pracy całej instalacji PV w obu przypadkach jest taki sam. Należy zadbać by miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej nie było zacienione przez najbliższe drzewa czy budynki.
Przyjmując, że 4 osobowa rodzina zużywa rocznie ok. 2500-3500 kWh oznacza to, że należy zainwestować w instalację o mocy 3 kWp.

Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i gradobicie nie zniszczą paneli?

Absolutnie nie, proponowane przez nas panele przechodzą testy wytrzymałościowe. Kulka gradu o średnicy piłeczki do golfa wystrzelona z prędkością 80 km/h z odległości 100 cm nie powoduje żadnych uszczodzeń panela (test został przeprowadzony przez firmę Selfa)

Śnieg też nie stanowi problemu – panele wytrzymają nacisk o sile 800kg na m2, a poza tym już lekkie słońce roztopi śnieg na panelach.

Dotacje na fotowoltaikę

W ostatnim okresie można natknąć się na informacje na temat dotacji prosument na instalacje fotowoltaiczne. Program Prosument to element wspierania OZE – jest to forma dofinansowania przeznaczona na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Głównym celem programu jest ograniczenie emisji spalin wytwarzanych z tradycyjnych źródeł zasilania oraz rozwój branży dostawców i instalatorów oraz zwiększenie miejsc pracy w branży OZE.
Dotacje na instalacje fotowoltaiki i paneli słonecznych mogą uzyskać osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego i ich związki.
Dotacje na fotowoltalikę w ramach programu Prosument to dofinansowanie różnych przedsięwzięć, które obejmują zakupy i montaż nowych mikroinstalacji i instalacji odnawialnych źródeł energii, które posłużą do produkcji ciepła i/lub energii elektrycznej na potrzeby zarówno domów jednorodzinnych jak i wielorodzinnych. Możemy również ubiegać się o dofinansowanie na wymianę istniejącej już instalacji na bardziej przyjazną środowisku i o lepszej sprawności.

Jaka jest różnica w falowniku centralnym a mikrofalowniku?

Falownik centralny charakteryzuje się zazwyczaj większymi sprawnościami, w porównaniu co do mikrofalowników. Falownik centralny pozwala na łatwiejsze serwisowanie instalacji w porównaniu z mikrofalownikami.

Czy wiecie, że:
– mikrofalownik działa jak „mały” falownik i zmienia prąd stały (z paneli PV) na zmienny bezpośrednio na dachu (Większe bezpieczeństwo)
– mikrofalownik działa również jak optymalizator, jeśli zacienienie jednego z paneli PV jest spowodowane np. zabrudzeniem jest on „wyciszany” i nie ma negatywnego wpływu na pozostałą resztę paneli PV – co oznacza mniejsze straty w przypadku instalacji o nierównomiernym nasłonecznieniu.
– Mikrofalowniki posiadają dłuższą gwarancje od falowników centralnych np. mikrofalowniki Hoymiles

Mikrofalowniki mogą być droższym rozwiązaniem ale należy uwzględnić, iż optymalizują one uzyski z każdego panela PV osobno! (tak jak falownik centralny z optymalizatorami)

Więc w celach porównawczych należy porównywać instalację mikrofalowników i falownika centralnego z optymalizatorem na każdym panelu.

Po co stosuje się optymalizatory i dlaczego warto z nich skorzystać?

Do czego służą optymalizatory?

Optymalizator ma na celu stabilizację pracy paneli fotowoltaicznych oraz maksymalizację warunków pracy z zasłoniętych paneli fotowoltaicznych. Dzięki takiemu zabiegowi instalacja będzie pracować sprawniej ze względu na fakt, że nie obniża on sprawności całego zespołu paneli.

Jak działa to w praktyce? (w dużym uproszczeniu)

Załóżmy, że mamy 10 paneli o mocy 400W pracujących w 100%

Jeśli wszystkie panele fotowoltaiczne są odsłonięte to w maksymalnej konfiguracji i nasłonecznieniu będą miały moc 4kW

A teraz załóżmy, że mamy zacieniony przynajmniej jeden panel fotowoltaiczny np. w 50%

Bez zastosowania optymalizatorów sprawność wszystkich paneli fotowoltaicznych spadnie o prawie 50% !
Czyli 10 paneli zamiast 4kW będzie miało moc już tylko 2kW.

Dlatego warto zastanowić się nad dodatkowym oprzyrządowaniem w instalacji fotowoltaicznej.

Całkiem inaczej wyglada sprawa z mikrofalownikmi – każdy z nich posiada wbudowany optymalizator na panel fotowoltaiczny. Dlatego warto porównywać ceny instalacji na mikrofalówkach do falownika centralnego uwzględniając koszt optymalizatorów🧐

Wiedzieliście o tym?😃

Czy muszę zmienić umowę z energetyką?

Nie trzeba zmieniać umowy z firmą energetyczną. Moc zestawu fotowoltaicznego nie może przekraczać tzw. “mocy zamówionej”. Wielkość mocy zamówionej możemy znaleźć na rachunku za energię elektryczną.  Jeżeli „moc zamówiona” jest zbyt mała, to wtedy trzeba wystąpić do zakładu energetycznego o jej zmianę. Po instalacji paneli firma energetyczna za darmo wymienia licznik z „normalnego” na tzw dwukierunkowy, który nadprodukcję „odsyła” do zakładu energetycznego z którym mamy umowę a tą nadprodukcję „odbieramy” w okresach jesienno-zimowych kiedy to sama produkcja prądu naszej instalacji jest mniejsza.

Ile mam czasu na wykorzystanie zmagazynowanej energii w sieci?

Zmagazynowaną energię możesz odebrać w ciągu 12 miesięcy od daty wprowadzenia energii do sieci. W pierwszej kolejności wykorzystana będzie najstarsza energia w magazynie, dzięki czemu pozwoli to maksymalnie wykorzystać nadwyżki.

Czy system fotowoltaiczny jest bezobsługowy?

System jest w 100% bezobsługowy – prąd produkuje się bez twojej ingerencji. Większość instalowanych przez nas systemów fotowoltaicznych posiada wbudowany moduł komunikacyjny, najczęściej Wi-Fi. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować ilość wyprodukowanej energii elektrycznej, a tym samym – ilość zaoszczędzonego prądu

Czy systemy fotowoltaiczne i ich montaż wymagają zmiany instalacji elektrycznej?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały który po przejściu do inwertera jest zamieniany na prąd zmienny a następnie produkcję bieżącą zużywamy a nadprodukcję odsyłamy poprzez licznik dwukierunkowy do naszego dostawcy energii elektrycznej.

Czy ustawienie paneli fotowoltaicznych ma znaczenie?

Projektując daną instalację należy zwrócić szczególną uwagę na powierzchnie dachu nachylone w strony południowe.

Instalacja skierowana w innym kierunku, ze względu na niekorzystny kąt padania promieni słonecznych posiada mniejszą wydajność w produkcji energii.

Mój Prąd - jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Zapraszamy na stronę poświęconą programowi Mój Prąd

 

Składanie wniosków https://mojprad.gov.pl

Co to net-billing?

Net-billing to rozliczanie kosztowe nadwyżek energii przesyłanych do sieci, czyli transakcja kupna-sprzedaży

W praktyce prosument:

  • wysyłając nadprogramową energię do zakładu energetycznego, otrzyma za nią określoną zapłatę (będzie to najprawdopodobniej 20% ceny energii)
  • będzie pobierać energię z sieci po standardowych stawkach – tak, jak osoby, które nie korzystają z fotowoltaiki.

Masz Pytania?